2012. február 26., vasárnap

Kakaós Raffaello torta

A recept innen való.



Kubai kenyér

Ezt a kenyeret Izek,zamatok blogján találtam. Csupán annyit változtattam menet közben, hogy csökkentettem a víz mennyiséget, nekem 2 dl bőven elég volt, de gondolom ez a liszttől függ.
Roppant egyszerű és roppant finom. Összességében egy óra alatt készültem el vele, ebből az effektív munkaidő  úgy 15 perc volt. Ilyen kis mennyiségeknél nem szoktam géphez nyúlni, egyébként is szeretek kézzel dagasztani, valahogy jobban érzem így a tészta állagát, mint amikor géppel készítem.


 Hozzávalók: 

500 g liszt, bármilyen jó lehet, az sem tragédia, ha nem kenyérliszt
2 kávéskanál só
1teáskanál cukor
25 g élesztő
2 dl meleg víz
1 kisebb marék lenmag
kevés zabpehely a szóráshoz



A lisztet elkeverjük a felfuttatott élesztővel, sózzuk és folyamatosan hozzádolgozzuk a meleg vizet. Amikor kezd tésztává összeállni, beleszórjuk a lenmagot és tovább dagasztjuk. Közepesen kemény tésztát kell, hogy kapjunk. Lefedve 40 percig kelni hagyjuk, majd lisztezett deszkán átdolgozzuk a tésztát. Gömbölyű cipócskát formázunk belőle és sütőlapra helyezzük.Tetején éles késsel kis kereszt alakú bemetszést ejtünk, bekenjük meleg vízzel és megszórjuk a zabpehellyel. 
Hideg sütőbe tesszük, és a hőfokot beállítjuk 200 fokra, az időt pedig 40 percre. Kisülés után rövid ideig pihentetjük, mi langyosan ettük.
Tömör, ropogós héjú cipó lesz belőle.  


2012. február 17., péntek

Káposztás tekercs

Palóc nagymamám sokszor sütött nekem káposztás hajtókát, ez egy kelt, édes-sós süteményféle, amelynek régóta próbálom megtalálni a receptjét, eddig sajnos még nem sikerült. Valahogy a gyerekkoromhoz tartozik az az íz, amelyet nagyon régen ettem ugyan, mégis bármikor pontosan fel tudom idézni.
Barátnőm férje süt-főz, ezt a káposztás receptet tőle kaptam. Egy fűszeres, zöldséges, tésztás étel, amely bár talán kalóriaszegénynek nem nevezhető, egészséges és igazán finom.
Egy közepes fej kásposztából készítettem el a tekercs töltelékét. Kis olajon megpirítottam a lereszelt káposztát, sóztam és borsoztam, a végén kis cukorral karamellizáltam. Megfőztem fél kilogramm burgonyát héjában, majd hámozás után áttörtem. Ahogy kicsit hűlt, megsóztam és tettem hozzá két tojást és annyi lisztet, amennyit felvett.
Kinyújtottam úgy fél cm vastagságúra és rátettem a pirított káposztát, a káposzta tetejére pedig vékonyan tejfölt kentem. A tekercset úgy tekertem fel, ahogyan a rétest szoktam. Tetejét éles késsel kicsit bevagdostam, tejföllel és tojással megkentem majd forró sütőben félóra alatt sütöttem meg.


2012. február 10., péntek

Édes napraforgó



Édes kalács tésztából van az egész. Szerintem bármilyen kipróbált recepttel dolgozhatunk. A kelesztés után három egyforma nagyságú adagra osztjuk a tésztát és kör alakúra nyújtjuk , majd úgy helyezzük egymásra, hogy közben a lapokat megkenjük lekvárral és megszórjuk bőven darált  cukros dióval. Ezután a tortaszerűen összeállított tészta közepébe beállítunk egy nagyobb poharat, és 12 cikkre vágjuk fel úgy, hogy a vágást befejezzük a pohár széléhez érve. A cikkeket kétszer megcsavarjuk és a széleit kicsit lenyomjuk. A közepére csillagot vagy kör alakot vágunk egy kis félretett tésztából. Megszórjuk felvert tojással megkent napraforgónkat, középen lenmaggal, a széleken szezámmal, majd kerek tűzálló tálban megsütjük. A kelt tésztákat általában magas hőfokon kezdjük el sütni és menet közben csökkentjük a hőt.
Az eljárással bármilyen ízt süthetünk, sósat és édeset egyaránt. Lehet nutellás-kakaós, fahéjas, túrós vagy narancsos-gesztenyés, de el tudom képzelni káposztával vagy darált hússal és spenóttal is, pizza szerűen. Ehhez mi málna-eper-meggy-ribizli házilekvárt és citromos diót használtunk. 

2012. február 5., vasárnap

Képviselőfánk

Ismét a Tészták könyvéből sütöttem.



2 dl vizet felforralok 100 gramm vajjal és egy csipet sóval. 150 gramm lisztet teszek hozzá és addig everem, amíg a massza elválik az edény falától. A tűzről lehúzva egyenként belekeverek 5 db tojást és 20 gramm cukrot. A tepsire diónyi gömböket formázok belőlük, megspriccelem egy kis vízzel és a következő módon sütöm:
220 fokos sütőben sütöm 15 percig, mialatt a sütő ajtaját semmiképpen nem lehet kinyitni. Ezután lejjebb veszem a hőfokot 170 fokra és így sütöm még 5-10 pecig. Amikor aranybarnák a fánkocskák, a tüzet lezárjuk, és a tepsit a sütőben hagyva a sütő ajtaját résnyire kinyitjuk, így nem fog összeesni a tészta.
Én egyszerűen nagyon vaníliás vaníliapudingot töltöttem bele, erre jött a tejszínhab és már kész is. Nem egészen úgy néz ki, mint a cukrászdai, de annál sokkal de sokkal finomabb!

2012. február 3., péntek

Nemgyőzőmsütni kifli



Csonginál találtam ezt a receptet, szóval aki részletes leírásra kíváncsi, az nála megleli. Azért nagyon röviden én is lejegyzem, 600 gramm lisztet elkeverünk 25 gramm élesztővel, két kávéskanálnyi sóval és egy kávéskanálnyi cukorral, egy dl olajjal és 2-3 dl langyos tejjel. 45 perc kelesztés után kifliket formázunk, én 24 db-t készítek a fenti adagból, amelyeket rövid ismételt kelesztés után pár percre forró, majdnem lobogó vízbe mártunk egyenként. Sütőlemezre pakoljuk, olvasztott vajjal megkenjük, szórjuk amivel akarjuk és ha akarjuk, de szórás nélkül is kiváló és 220 fokos sütőben pillanatok alatt pehelykönnyű kifliket sütünk belőle.
Mivel szinte kétnaponta sütöm, már próbálkoztam egy kis ilyen-olyan átalakítással. Ha ropogósabb kifliket szeretnénk, akkor csökkentsük az olaj mennyiségét, vagy felezzük le a tejet vízzel. Ha egy kiskanálnyi mennyiséggel emeljük a cukor és a só mennyiségét, még finomabb lesz, legalábbis a mi ízlésünk szerint. Mondjuk ez azért nagymértékben függ attól is, hogy éppen milyen sót használunk, hiszen vannak erősebb és gyengébb ízűek. A cukor azonban akkor is emelhető.
Nekem legelőször lágy tésztát sikerült dagasztanom, azok nagyon szépek lettek, mostanában már maradok az eredetileg inkább kemény tészta állag elérésénél, pedig így is úgy is jó. Az olajos kelt tészta készítésekor nagyon figyeljünk arra, hogy ne kifejezetten meleg helyre tegyük kelni, mert akkor kicsapódik az olaj belőle és valahogy más lesz a tészta, kicsit keményebbé, rugalmatlanabbá válik ettől.
Én a kifli forma készítését még anyósomtól tanultam, mégpedig úgy, hogy egy dupla öklömnyi tésztát kör alakúra formázok, kinyújtom és a kört 16 körcikkre felvágom. A körcikkeket a domború részüknél kezdem el feltekerni. Csinos kis darabokat lehet így készíteni viszonylag rövid idő alatt. Legközelebb lefotózom, mert így visszaolvasva eléggé érthetetlen annak, aki nem is meri az eljárást..
Röviden ennyi, az elnevezés pedig azt hiszem magáért beszél...

2012. február 1., szerda

Sajtos-zöldséges makaróni

Spagettimánok vagyunk. Paradicsomos, spenótos, húsos, sajtos, rákos és bármilyen spagetti a kedvencünk. Carbonare, amit eredeti szicíliai módon tudok elkészíteni, vagy egy jó csirkemájas-capribogyós spagetti bármikor az asztalunkra kerülhet. Ma zöldséges sajtmártásos makarónit készítettem, posztolom is gyorsan virtuális szakácskönyvembe, mert megmarad a főzési listámon.
30 grammnyi füstölt húsos szalonnát kockára vágok és megpirítom. A kockákat kiszedem a zsiradékból, amire aztán ráöntök egy csomag mirelit zöldségkeveréket, ma ez baby répa, brokkoli és kukorica mix volt. Nyáron persze jöhetnek majd a szezonális és családi sztár zöldségfélék. Kicsit párolom, sütöm, majd felöntöm kevés tejjel és beleteszek egy előre elkészített sajtos vajas keveréket, amelyből a mélyhűtőben tárolok különböző adagokat.
Ez most egy körülbelül 150 gramm sajtból (a sajtok is különfélék, jó, ha legalább kétféle), kevés tejfölből és 50 gramm vajból készült. Ezt a sajtos vajat beledobom és gyakori kevergetés mellett a mártás megfőzöm. Hozzáöntök még 2 dl tejet és egy csapott evőkanálnyi keményítővel vagy liszttel selymesítem. A legvégén kevés kurkumával és két gerezd reszelt fokhagymával ízesítem, szóval  nem viszem túlzásba a fűszerezést, hiszen a sajt és a zöldségek nagyon finomak ízesítés nélkül is.
A kifőzött makarónira rámerem a mártást és megszórom a félretett szalonna kockákkal.